Jdi na obsah Jdi na menu
 


Znak plemene

 

 

 

Na celém světe používají chovatelé a majitelé stafordšírských bulteriérů znak tohoto plemene, uzlík. Je to jediné psí plemeno na světě, které má svůj znak.

 

 

uzlik---kopie.jpg

 

Kraj okolo Staffordu byl krajem porcelánek, keramiček a také dolů. V nich horníci pracovali za hodně těžkých podmínek, v nízkých štolách kde uhelná žíla měla často méně než čtyřicet centimetrů. Tam horníci kopali ve velice stísněném prostoru, pro nedostatek místa i v leže na boku. Jediným pojítkem mezi horníkem a jeho kamarády byl provaz uvázaný vzadu na opasku, za který ho mohli ostatní v případě potřeby vytáhnout z uzoučké štoly. Pak záleželo i na uzlu a na jeho pevnosti. Pevnost uzlu měla tak cenu lidského života. Uzel, anglicky "knot" (čti "not"), se stal symbolem kraje a - jak jinak - následně, plemene psů, které bylo a je kamarádem lidí v tom kraji a dnes už po celém světě.

 

 

Je to krátká historie? Chybí v ní napětí, romantika, dobrodružství? Je v ní něco cennějšího. Přátelství, sounáležitost a spolehlivost. A symbol uzlu představuje ocenění těchto lidských a psích hodnot.

 

 

 

 Čerpáno z knihy Stafordšírský Bulteriér - Zdeněk Spies

 

 

 

Pro majitelé Stafordšírských Bulteriérů je ctí mít tento znak - UZLÍK - na obojku.